• شنبه ۲۱ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 965-3391-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گزارش

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان با حضور در ایسنا:

صنایع کوچک 95 درصد صنایع را تشکیل می‌دهند/ ایجاد شهرک تخصصی برای استقرار اصناف و کارگاه‌های آلاینده ایلام در دست طراحی است

مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان ایلام با بیان اینکه 95 درصد اشتغال در صنایع مربوط به صنایع کوچک است، گفت: ساخت شهرک تخصصی برای اصناف آلاینده در دست طراحی است.

مهندس «مرتضی دارایی» با حضور در دفتر ایسنا، منطقه ایلام، اظهار کرد: در ادبیات صنعتی و علمی دنیا تعاریف مختلفی از صنایع کوچک، متوسط و بزرگ ارائه شده که پذیرفته شده ترین آنها این است که شرکت‌ها و کارخانجات با کمتر از 50 نفر کارمند صنایع کوچک، 50 تا 200 نفر صنایع متوسط و بالای 200 نفر صنایع بزرگ هستند .

دارایی اضافه کرد:  SNE ها موسسات کوچک و متوسطی هستند، که جدیدا به MSE  ها تغییر یافته‌اند که باید دانست چه جایگاهی در عرصه اقتصاد دنیا و تولید ناخالص، صادرات و ثروت آفرینی دارند به این خاطر به صورت علمی در مورد MSE ها تحقیقات در حال انجام است .

مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان ایلام با بیان اینکه   SME ها در سطح جهان 95 درصد بنگاه‌های دنیا را شامل می‌شوند، گفت: در ایران 92 درصد واحدهای ما SME ‌ها هستند و کشورهای هم ردیف ما هم در چنین وضعیتی قرار دارد که سهم این موسسات در اشتغال حدود 45 درصد است که این میزان سهم در اشتغال یک کشور باعث شده مدل‌های مختلفی برای حمایت از SME ها وجود داشته باشد .

وی تصریح کرد: سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اسامی مختلف بیش از 50 سال موجودیت دارد تا اینکه در اواخر دولت اصلاحات به عنوان یک سازمان توسعه‌ای معرفی و متولی صنایع کوچک و متوسط شد .

دارایی با اشاره به اینکه این سازمان بعد از تشکیل نگاه توسعه‌ای به مسایل داشته و زیرساخت را در شهرک‌ها و نواحی صنعتی فراهم می‌کند، اظهار کرد: این مهم به این خاطر است که واحدهای صنعتی منطبق با تعریف صنایع کوچک، نقش آفرینی کند .

مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان ایلام با بیان اینکه باید بدانیم صنایع کوچک و متوسط چه نقشی در اقتصاد دارند، افزود: 95 درصد صنایع، کوچک و تنها 5 درصد از صنایع ما بزرگ هستند که در اینجا باید به نقش صنایع کوچک و متوسط در ارتقاء اقتصادی و رفاه اجتماعی اشاره کرد که در حال حاضر به عنوان اولویت، مطرح هستند .

وی با تاکید بر اینکه در چند سال گذشته مقام معظم رهبری در سخنرانی‌های آغاز سال در مورد صنایع کوچک و متوسط تاکید دارند، عنوان کرد: دولت تدبیر و امید یکی از برنامه‌های ویژه خود را به صورت کاربردی و عملیاتی، حمایت از صنایع کوچک و متوسط گذاشته است به طوری که بخشی از آن از طریق دولت و بخشی هم به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد و تصویب شد از جمله قانون رفع موانع تولید، اصلاح بخشی از تنظیم قانون مقررات مالی، ایجاد کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در استان‌ها بود .

دارایی با اشاره به اجرای طرح رونق اقتصادی در دولت تدبیر و امید برای اعطای تسهیلات سرمایه در گردش به واحدها، اضافه کرد: توانمندسازی صنایع کوچک و متوسط با نگاه صادراتی به ارزش 2 میلیارد دلار نیز از دیگر برنامه‌های دولت تدبیر و امید است که هدف گذاری نیز شده است .

مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان ایلام با بیان اینکه طرح رونق امسال هم تکرار شد که باز هم تا 30 هزار میلیارد تومان به صورت تسهیلات در اختیار صنایع کوچک و متوسط در قالب سرمایه ثابت، سرمایه در گردش و نوسازی صنایع برای طرح‌های راکد، یا فعال و نیمه فعال و یا طرح‌های بالای 60 درصد داده خواهد شد، ابراز کرد: مشکلات واحدهای تولیدی در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید بررسی می‌شود .

وی با تاکید بر اینکه شهرک و نواحی صنعتی یک بستر مناسب برای احداث واحدهای صنعتی در استان هستند، گفت: علت جذابیت شهرک‌های صنعتی چند دلیل دارد. اول اینکه احداث صنایع در خارج از شهرک‌ها خلاف است مگر موارد خاص. یکی از دلایل این است که برای ایجاد واحد تولیدی در خارج از شهرک باید به دستگاه‌های زیادی مراجعه شود و پروسه زمان‌بری است ولی داخل شهرک این گونه نیست چون تغییر کاربری و تملک زمین در شهرک‌های صنعتی از نظر هزینه و زمان زودتر انجام می‌شود

دارایی با اشاره به اینکه از دیگر مزیت‌های احداث واحد تولیدی در شهرک‌های صنعتی اینکه مستثنی از قانون شهرداری‌هاست، اضافه کرد: معافیت‌های موجود از جمله معافیت‌های مالیاتی در شهرک های صنعتی از 5 تا 13 سال از دیگر مزیت‌های ورود به شهرک و نواحی صنعتی است .

 

مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان ایلام با بیان اینکه نحوه واگذاری زمین در شهرک‌های صنعتی آسان و واگذاری‌ها به صورت پیش پرداخت و اقساط بلند مدت است، ادامه داد: موارد دیگر از قبیل مدل‌های حمایتی، تحت حمایت سازمان صنایع کوچک قرار می‌گیرد یعنی بعد از استقرار یک واحد در شهرک صنعتی حمایت‌های نرم افزاری ما از واحدهای داخل شهرک آغاز می‌شود .

وی با اشاره به حمایت‌های نرم‌افزاری از قبیل آموزش نیروهاس انسانی واحدهای تولیدی برای توانمندسازی، یادآور شد: مسایل حقوقی، بازاریابی، قوانین کسب و کار و ... آموزش داده می شود که برای ارتقاء سطح مدیریتی، ایمنی و بهداشت، روانشانسی کار، قوانین و حقوق کار آموزش‌های لازم به متقاضیان ارائه می‌شود .

دارایی اظهار کرد: در راستای توانمندسازی مدیران و کارکنان واحدهای صنعتی، تورهای صنعتی برگزار کردیم و سایر شهرک‌های صنعتی را مورد بازدید قرار دادیم به طوری که سال گذشته 8 تور برگزار کردیم که تبادل اندیشه و تجربه داشته باشند .

مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان ایلام با اشاره به اینکه حضور در نمایشگاه‌ها به عنوان بازدید کننده و یا به عنوان عرفه‌دار می‌تواند تاثیرگذار باشد، گفت: یکی از بخش‌های مهم یک واحد تولیدی حوزه صادرات است. صادرات از دیگر بخش‌های کاری یک واحد تولیدی است در همین راستا دو شرکت خدمات مدیریت صادرات با اسم EMC را ایجاد کردیم که صنایع کوچک و متوسط را به بازارهای صادراتی وصل کنند .

وی با تاکید بر اینکه تقویت شرکت‌های فنی مهندسی از دیگر برنامه‌های ما بوده است، اظهار کرد: یکی از کارهای مهم و کلیدی ما احداث مرکز توسعه خدمات کسب و کار در شهرک صنعتی ایلام است که در دولت تدبیر و امید راه‌اندازی شد .

دارایی با بیان اینکه به جز توانمندسازی صنایع، کلنیک تخصصی سیار مشاوره متشکل از شرکت‌های فنی و مهندسی به شهرک‌ها صنعتی و واحدها اعزام می‌کنیم و در محل مشاوره می‌دهند، افزود: در سطح بنگاه‌ها، مدیریت بنگاه‌ها بسیار حائز اهمیت است، اگر صنایع بزرگ را در نظر بگیریم خواهیم دید که بدون صنایع کوچک نمی‌توانند موفق باشند .

مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان ایلام با اشاره به اینکه به سمت استقرار اصناف و کارگاه‌های آلاینده در شهرک های تخصصی خواهیم رفت که در مرحله طراحی است، گفت:امیدواریم روزی برسد که اصناف همگن در یک جا استقرار داشته باشند که البته برای ساماندهی مجتمع صنفی عمده فروشان در حال تملک زمین هستیم و برای شهرک تخصصی نفت، گاز و پتروشیمی را نیز پیشنهاداتی ارائه داده‌ایم .

دارایی در این نشست با تبریک سالروز تاسیس جهاد دانشگاهی گفت: این نهاد منشاء خدمات و نوآوری‌هایی بوده و در استان نیز کارهای زیربنایی مهمی در حوزه فرهنگی و علمی انجام داده است.

وی روز خبرنگار را هم تبریک گفت و تصریح کرد: خبرگزاری ایسنا با شعار «اخلاق، امید و آگاهی» توانسته به خوبی در این مسیر موفق عمل کند .

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: