• پنجشنبه ۱۹ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 965-16390-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گفتگو

مراسم بزرگداشت روز خبرنگار در ایلام برگزار شد

مراسم بزرگداشت روز خبرنگار در ایلام با همت خانه مطبوعات و  بسیج رسانه برگزار شد.

به گزارش ایسنا، منطقه ایلام  «محمدرضا مروارید» ، استاندار ایلام، در این  مراسم  با گرامیداشت روز اظهار کرد: رسالت خبرنگار کاملاً روشن است و امروز از جایگاه بسیار ویژه‌ای در سطح جوامع برخوردارند، اماخبرنگاران با مشکلات زیادی روبرو هستند و در همه صحنه‌ها حضور دارند که در تاریخ صدساله اخیر به‌ویژه دفاع مقدس، اگر خبرنگاران نبودند بسیاری از رویدادهای جنگ روایت نمی‌شد.

خبرنگاران استان به سمت فعالیت تخصصی در حوزه‌های خاص بروند


استاندار ایلام، بابیان اینکه خبرنگاران نقش مهمی در فرهنگ دفاع مقدس با روایت رویدادهای این عرصه داشتند، ابراز کرد: این‌همه ایثارگری و فداکاری و تأثیرگذاری آن‌ها را چه کسی به‌جز خبرنگاران می‌توانستند به‌خوبی روایت کنند و بتوانند یک فرهنگ را ایجاد کنند، خبرنگاران جلوتر از رزمندگان در روایت این عرصه نقش‌آفرینی کردند.

مروارید افزود: امروز در دنیا برای خبرنگاران ارزش ویژه‌ای قائل هستند و روز خبرنگار به یاد شهید سارمی نام‌گذاری شده است و این نشان دهند اهمیت نظام مقدس جمهوری اسلامی به جایگاه و اهمیت خبرنگار و رسانه است.

وی در ادامه بابیان اینکه خبرنگاران تأثیرگذاری زیادی بر جامعه دارند، امروز باوجود فضای مجازی از اهمیت کار رسانه‌ای و خبرنگار کاسته نشده است و البته باید در فضای مجازی در زمینه محتوا کار اساسی و اصولی شود.

استاندار ایلام، اظهار کرد: امروز یا وسایل ارتباط جمعی و شبکه‌های اجتماعی دامنه کار خبرنگاری افزایش‌یافته است و در همین استان ایلام استعدادهای درخشانی وجود دارد که در رسانه‌ها و مطبوعات کشوری قلم می‌زنند و پیشنهاد می‌شود که خبرنگاران استان در یک حوزه تخصصی فعالیت کنند تا بتوانند در یک زمینه خاص دارای تخصص داشته باشند.

مروارید، تصریح کرد: در حال حاضر رسانه‌ها و کار خبرنگاری در وضعیت خوبی قرار دارد، تعادل خوبی بین کار حرفه‌ای خبرنگاری ایجادشده است و هرکسی با هر سلیقه‌ای در چارچوب نظام کار کند و انشا الله این بستر ادامه داشته باشد و امروز فضای مجازی به کمک رسانه‌ها آمده است.

وی، در پایان با اشاره به لزوم انتقاد و پذیرش نقد، خاطرنشان کرد: هدف باید تزکیه باشد که جامعه به سمت دانایی و آگاهی پیش برود و خوشبختانه دولت نگاه و توجه ویژه‌ای به کار رسانه‌ای دارد.

خبرنگاران سربازان فعال جبهه فرهنگی هستند


سردار «سید صادق حسینی» فرمانده سپاه امیرالمؤمنین (ع) استان ایلام، نیز در این مراسم اظهار کرد: 224 شهید،50 جانباز و 12 آزاده آمار افتخارآفرین سرداران جبهه فرهنگی درصحنه جهاد دفاع مقدس است.

وی، بابیان اینکه امروز خبرنگاران وظیفه سنگینی بر عهده‌دارند، ابراز کرد: خبرنگاران برای ماندن حقیقت واقعیت وجود خود را تقدیم کردند و روایان صادق و شجاع و سربازانی بودند که سلاح آنان قلم و دوربین و میکروفون بوده است و برای منعکس کردن ایثار رزمندگان از سنگر نفسانی خود گذشتند و به اوج انسانیت رسیدند.

سردار حسینی، ابراز کرد: اهمیت قلم در قرآن کریم آورده شده است، ابراز کرد: قلم از گذشته دور ابزاری برای انتقال مفاهیم و احساسات و ارتباط نوع بشر بوده است و ما امروز با همین ابزار، فرهنگ گذشته های دور، قدرت آن زمان را دریافت می‌کنیم و ابزار و امکانات امروز هنرنمایی شما را ثبت و ضبط خواهد کرد و به آیندگان انتقال می‌دهد.

وی، گفت: خبرنگاران پیشتازان عرصه استفاده از قلم و بیان روان هستند، مفاهیم را به جامعه منتقل می‌کنند، واقعیت‌ها را منعکس و جایگاه بسیار برجسته و شان عظیمی دارند، خبرنگار مو من و متعهد با آگاهی از مسئولیت سنگین باید پایبند به ارزشهای انقلاب اسلامی و گنجینه مهم دفاع مقدس باشند.

فرمانده سپاه امیرالمومنین (ع) استان ایلام، افزود: سرعت، دقت، صحت و سلامت و امانت در انتقال رویدادها بسیار ارزشمند است، در برابر جنگ روانی دشمن که امروز با بنگاهای خبرپراکنی، همجمه های از مطالب را به سمت جامعه سوق می‌دهند تا بر جامعه ما اثرگذار باشند نقش مهمی دارند.

حسینی ادامه داد: خبرنگاران سربازان فعال جبهه فرهنگی جریان ساز بزرگ جامعه و وجدان بیدار جامعه هستند و مطالبه گران عرصه فرهنگی زبان گویای مردم در برابر مسئولان هستند و از حقوق افراد جامعه به‌خوبی دفاع می‌کنند و پلی بین مردم و مسئولان هستند و می‌توانند نقش‌آفرین باشد و از طرفی انتقال‌دهنده دستاوردهای نظام به مردم هستند.

وی با اشاره به اینکه کار خبرنگاران به‌مثابه شلیک موشک‌هایی به سینه دشمن است، خاطرنشان کرد: امروز دشمنان در مقابل اراده سخت و پولادین جبهه فرهنگی سر تسلیم فرود آورده‌اند و شما پیروز این میدان هستید به شرطی که تعهدمان را در مقابل این دشمن بیش از گذشته قوی‌تر نمائیم.

خبرنگار منادی حق‌جویی و حق‌طلبی است


به گزارش ایسنا، «علی محمد نیاکان» نیز از خبرنگاران به مثابه چشم بینای جامعه، روایتگر رویدادهای تلخ و شیرین یاد کرد و گفت:خبرنگار با پذیرش هر آنچه منتشر می‌کند نشان می‌دهد که در برابر جامعه خود مسئولیت‌پذیر است و سختی‌ها را به جان می‌خرد تا عطر عدالت، انصاف، امانت‌داری و صداقت و دقت در عمل را در فضا جامعه بپراکند.


وی ادامه داد: خبرنگار منادی حق‌جویی و حق‌طلبی است و برای توسعه جامعه بی‌وقفه تلاش می‌کند و می‌توانیم بگوییم که رسانه ابزار بانفوذ و قدرتمندی است که برای انتقال پیام به مخاطب مورداستفاده قرار می‌گیرد و رسانه نه‌تنها نقش ساختاری و اجتماعی دارند بلکه نقش جغرافیایی و نشانه شناختی دارد و نقش یک رسانه در اشاعه و ترویج فرهنگ بر کسی پوشیده نیست و رسانه برای توسعه و گسترش فرهنگ عمومی وسیله مطلوب و مؤثری است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در پایان خاطرنشان کرد: رسانه‌ها در رفع آسیب‌های اجتماعی نقش مهمی دارند و به‌خوبی می‌توانند این نقش را باهمت و تلاش خبرنگاران به‌خوبی ایفا کنند.

هر روز ، روز خبرنگار استبه گزارش ایسنا،  «عبدالحمید کرمی»، رئیس خانه مطبوعات استان ایلام، نیز اظهار کرد: خون شریف شهید صارمی در مزار شریف بسیار در مقطعی که ظلم و ستم طالبان، افغانستان را فراگرفته بود درخشید و حرکت انحرافی که در افغانستان شکل گرفت به ورطه نابودی کشیده شد.

وی، بابیان اینکه خبرنگاران در همه صحنه‌ها حضوری گسترده دارند و در این راه نیز حتی جان خود را تقدیم کرده‌اند، ابراز کرد: روز خبرنگار روز ارزشمندی است و باید گفت که روز خبرنگار مربوط به یک روز خاص نیست و هرروز هرسال، خبرنگاران با حضور خود مانند هوا برای تنفس برای ما امری حیاتی است و امروز افراد با فعالیت خبرنگاران لحظه‌به‌لحظه در جریان رویدادها قرار می‌گیرند.

رئیس خانه مطبوعات استان ایلام، بابیان اینکه رسالت کار خبرنگاری بسیار سنگین و خطیر است، یادآور شد: خانه مطبوعات استان متعلق به همه اصحاب رسانه و مطبوعات است و آنچه در خانه مطبوعات اهمیت دارد و موردتوجه قرارگرفته، بحث آموزش محوری است.

وی، گفت: با توجه به‌سرعت در توسعه رسانه‌های مختلف در عصر امروز، اصحاب رسانه‌ها با تکنیک‌های جدید رسانه‌ای آشنایی پیداکرده و در همه حوزه‌ها بتوانند ایفای نقش کنند و جایگاه مطبوعات و رسانه‌ها بر هیچ‌کسی پوشیده نیست و در همه حوزه‌ها توانسته‌اند ایفای نقش کنند.

کرمی تصریح کرد: یکی دیگر از رسالت‌های مهم رسانه‌ها مطالبه محوری است و خواسته‌ها و مطالباتی که مردم‌دارند اصحاب رسانه رصد کرده و بتوانند رسالت خطیر خود را انجام دهند، مهم‌ترین ویژگی و نیاز جامعه رسانه‌ای که دارد به وحدت و همدلی و انسجام ملی توجه شود.

ویدر پایان خاطرنشان کرد: یک تعامل بسیار خوب و سازنده‌ای بین اصحاب رسانه و مسئولان وجود دارد و اصحاب رسانه‌های به‌خوبی توانسته‌اند رسالت خطیر رسانه‌ای خود را در ایفای نقش توسعه و پیشرفت کشور و توسعه استان انجام دهند.  


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: