• دوشنبه ۹ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 965-7590-5
  • خبرنگار : 911202
  • منبع خبر : گفتگو

در میزگرد ایسنا، مطرح شد

آموزش‌ و پرورش جعبه سیاه جامعه است/ نقش‌آفرینی بخش خصوصی در آموزش‌ و پرورش نیاز امروز است

میزگرد تأثیرگذاری و اهمیت مدارس غیردولتی در خبرگزاری ایسنا منطقه ایلام با حضور مسئولان و کارشناسان این حوزه برگزار شد.

«علی رحیمی» مسئول مدارس غیردولتی استان ایلام در میزگرد تأثیرگذاری و اهمیت مدارس غیردولتی استان، اظهار کرد: حضور بخش خصوصی در آموزش ‌و پرورش بسیار مهم و حائز اهمیت بوده چرا که آموزش‌ و پرورش زیربنای توسعه همه‌جانبه هر جامعه محسوب می‌شود و هر کشوری برای پیشرفت باید دارای یک آموزش‌ و پرورش قوی باشد.

آموزش ‌و پرورش جزء ثروت جامعه است

وی با بیان اینکه آموزش ‌و پرورش جزء ثروت یک جامعه محسوب می‌شود لذا باید این حوزه به دغدغه مردمی تبدیل شود، افزود: در این راستا جلب مشارکت‌های مردمی یک ضرورت به‌ حساب می‌آید، چرا که دولت به ‌تنهایی قادر به اداره کردن آموزش ‌و پرورش نیست و هر چند دولت خدمات ارزنده‌ای به آموزش ‌و پرورش کرده اما مشارکت مردم برای توسعه بیشتر لازم است.

رحیمی با تأکید بر اینکه فضای گستره علم و دانش حتماً مشارکت مردم را می‌طلبد، تصریح کرد: برای رفع نقص‌ها در این حوزه باید به سمت منابع غیردولتی و جلب مشارکت‌های مردمی رفت و قانون هم در این زمینه‌ داریم، بند 8 ماده 3 قانون اساسی تحقق مشارکت مردم در آموزش ‌و پرورش را مورد تأکید قرار داده است.

مسئول مدارس غیردولتی استان ایلام با اشاره به اینکه هم ‌اکنون 8 بند از سند طرح تحول بنیادی آموزش ‌و پرورش به امر مهم مشارکت مردمی اختصاص ‌یافته است، خاطرنشان کرد: ورود بخش خصوصی به آموزش و پرورش بسیار لازم بوده و هم ‌اکنون برای برون‌رفت از وضعت بد مالی آموزش ‌و پرورش باید بخش خصوصی مشارکت کنند.

آموزش‌وپرورش جعبه سیاه جامعه است

وی با تأکید بر اینکه آموزش ‌و پرورش جعبه سیاه جامعه است، افزود: پیشرفت همه ‌جانبه یک جامعه در گرو سرمایه‌گذاری مطلوب در آموزش ‌و پرورش است و اگر آموزش‌ها به نحو درست و مطلب انجام شود قطعاً جامعه پیشرفت خواهد کرد.

تعداد مدارس غیردولتی ایلام در مقاطع مختلف

رحیمی ادامه داد: در بخش پیش‌دبستانی در استان 380 مدرسه با 593 کلاس درس، 9 هزار و 202 نفر دانش‌آموز و با 1140 کادر اداری آموزشی فعالیت می‌کند.

وی با بیان اینکه در حوزه مدارس ابتدایی 49 مدرسه با 312 کلاس درس و 4459 نفر دانش‌آمور و 635 نفر کادر اداری فعال هستند، گفت: در دوره متوسطه اول 20 مدرسه با 69 کلاس درس، 1045 نفر دانش‌آموز و 243 کادر اداری و آموزشی فعالیت می‌کنند.

مسئول مدارس غیردولتی استان ایلام با اشاره به اینکه در مقطع متوسطه دوم 27 مدرسه، 98 کلاس درس، 1300 نفر دانش‌آموز و با 585 نفر کادر اداری فعال هستند، تصریح کرد: در سطح استان 93 مدرسه با 20 هزار دانش‌آموز مدرسه هیئت‌امنایی داریم.

وی با اشاره به اینکه 31 مدرسه راه دور در استان به ‌صورت ترمی فعالیت می‌کنند و در هر ترم حدود 2 هزار نفر تحت پوشش قرار می‌گیرند، افزود: علاوه بر این در سطح استان 85 مرکز آموزش و 69 مرکز آموزش زبان‌های خارجی به‌ صورت مراکز آزاد فعال هستند.

رحیمی ادامه داد: در مجموع با 754 واحد آموزشی به‌ صورت مستقیم و غیرمستقیم در امر مهم آموزش در بخش غیردولتی در استان فعالیت می‌کنند.

مسئول مدارس غیردولتی استان ایلام گفت: در مجموع در کل استان 96 مدرسه غیردولتی با 479 کلاس درس و 6804 نفر دانش‌آموز با معدل بیش از 8 درصد کل مدارس استان را تشکیل می‌دهد.

وی با بیان اینکه درمجموع بیش از 3 هزار نفر کادر اداری آموزشی و خدماتی در زیر مجموعه مدارس غیردولتی فعال و مشغول هستند، تصریح کرد: از این تعداد 3 هزار نفر با بالای 90 درصد نیروی آزاد و غیردولتی و غیررسمی هستند و از جوانان تحصیل‌کرده دانشگاهی که بیش30 درصد این افراد دارای تحصیلات تکمیلی هستند.

رحیمی با تأکید بر اینکه در یک حساب سرانگشتی اگر هزینه قیمت تمام‌شده تحصیل هر دانش‌آموز در مدارس غیردولتی را 2 میلیون در نظر بگیریم در مجموع مدارس غیردولتی با این تعداد دانش‌آموز طی یک سال بیش از 13 میلیارد تومان صرفه‌جویی هزینه برای آموزش‌وپرورش در استان دارد، تصریح کرد: مو سسان مدارس غیردولتی را باید خیرین مدرسه دار نامید چرا که سرمایه‌گذاری در حوزه علم و آموزش با هیچ‌ چیزی قابل قیاس نیست و افرادی که وارد این حوزه می‌شوند فکر فرهنگی و علمی دارند نه صرفه اقتصادی.

وی ادامه داد: مدارس غیردولتی مصداق بارز اقتصاد مقاومتی و شاید بگوییم از دستگاه‌های اجرایی اشتغال‌زایی بیشتری دارند.

مسئول مدارس غیردولتی استان ایلام گفت: در سال 96 رویکرد مدارس غیردولتی برنامه محوری و ارتقاء کیفیت آموزش‌وپرورشی است و در حوزه مشارکت‌های مردمی علاوه بر فعالیت‌های جاری کیفیت‌بخشی و نظارت جدی بر عملکرد مدارس امسال در اولویت است.

رحیمی با بیان اینکه ارتقاء سطح تجهیزات و فضای های لازم برای آموزش دانش آموزان و تجهیز کارگاه، آزمایشگاه و وسایل آموزشی در مدارس غیردولتی در دستور کار است، افزود: آموزش به ‌روز مربیان و معلمان و آموزش دوره‌های ضمن خدمت معلمان و مربیان بسیار جدی دنبال می‌شود و تمام معلمان مدارس غیردولتی آموزش ضمن خدمت می‌بینند و هم‌خوانی رشته تحصیلی با مربی‌گری در مدارس غیردولتی ضروری است.

وی با بیان اینکه در زمینهٔ پرورشی و تربیتی طبق بخش‌نامه هر دانش‌آموزی بتواند در مسابقات علمی آموزش فرهنگی و ورزشی و المپیادها و جشنواره‌ها رتبه برتر را کسب کند از بخشی از پرداخت شهریه معاف می‌شود، خاطرنشان کرد: اگر دانش‌آموزی بتواند یک جزء قران کریم را حفظ کند تخفیف شهریه دریافت می‌کند.

مسئول مدارس غیردولتی استان ایلام با تأکید جدی بر نظارت مستمر در مدارس غیردولتی گفت: با هر گونه تخلف در حوزه مدارس غیردولتی برخورد قاطع می‌شود.

نرخ شهریه کاملاً مشخص می‌شود

رحیمی با اشاره به اینکه هر وقت وضعیت شهریه تعیین شد به کلیه شهرستان و مدارس ابلاغ می‌شود و حتماً قیمت و میزان شهریه در تابلو اعلانات مدرسه نصب و در معرض دید دانش ‌آموزان و اولیا باید قرار گیرد.

وی اضافه کرد: بیش از 50 درصد دانش آموزان پذیرفته‌ شده در مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان دانش‌آموزان مقطع پایین مدارس غیردولتی بوده‌اند و کسب رتبه برتر در جشنواره‌های مختلف توسط دانش‌آموزان و معلمان این حوزه و همچنین قبولی با رتبه عالی در کنکور سالانه از نتایج مطلوب مدارس غیردولتی در استان بوده است.

در مدارس هیئت‌امنایی شهریه دریافت نمی‌شود

مسئول مدارس غیردولتی استان ایلام اضافه کرد: در مدارس هیئت‌امنایی چیزی تحت عنوان شهریه به ‌هیچ‌ عنوان دریافت نمی‌شود و نداریم اما اگر اولیای بخواهند به مدرسه کمک کند دیگر به اختیار است.

شاخص‌های تعیین شهریه؟

در ادامه «مجید کرمی» کارشناس مدارس غیردولتی استان ایلام نیز اظهار کرد: بر اساس قانون غیردولتی مدارس امورش و پرورش چند شاخص دارند و معمولاً هرساله شهریه برای اساس شاخص‌های مشخصی که برای این مدارس در نظر می‌گیرند تعیین می‌شود و از طریق سامانه ثبت شهریه کشوری انجام می‌گیرند.

وی با بیان اینکه سطح امورش، برنامه تحصیلی، فعالیت‌های فوق‌برنامه، قضای فیزیکی تحصیلی، شرایط منطقه‌ای و نرخ تورم ازجمله شاخص‌های تعیین شهریه برای دانش آموزان مدارس غیردولتی است، تصریح کرد: طبق این شاخص‌ها هر سال در شورای سیاست‌گذاری برنامه‌ریزی مرکز الگویی شهریه تعیین و ابلاغ می‌شود.

کرمی با تأکید بر اینکه شهریه یک فرایند دارد و ابلاغ از سوی وزارت خانه بعد ابلاغ وزارتخانه و از استان به شهرستان‌های تابع است، افزود: پرداخت شهریه از طریق سامانه قابل انجام است و نرخ هم تعیین‌شده و کاملاً مشخص است.

این کارشناس مدارس غیردولتی استان ایلام ادامه داد: صرفه‌جويي در هزينه‌هاي آموزش‌وپرورش با فعاليت مدارس غيردولتي صورت می‌پذیرد.

مدارس غیردولتی نیاز مبرم جامعه است

کرمی با بیان اينكه مدارس غيردولتي بايد متناسب با شرايط روزبه وجود آيد تا نياز جامعه موردتوجه قرار گیرد، خاطرنشان كرد: در مدارس غيردولتي بايد اين موضوع اتفاق بيفتد كه ديگر ترك تحصيل، افت تحصيلي واریز تحصيلي در دانش‌آموزان وجود نداشته باشد.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: