• شنبه ۷ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 965-1291-5
  • خبرنگار : 920916
  • منبع خبر : گفتگو

مدیرعامل آب و فاضلاب شهری استان ایلام:

پایین بودن ضریب تعدیل آب و فاضلاب شهری استان به نسبت متوسط کشوری

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان ایلام مشترکین این استان بطور متوسط 12 هزار و 500 تومان در ماه بابت خدمات آب و فاضلاب پرداخت می‌کنند، گفت: در حال حاضر هزینه تمام شده تأمین آب چند برابر بیشتر از مبلغی است که از مصرف کنندگان دریافت می‌شود .

مهندس «داراب بیرانوندی» در گفت و گو با ایسنا، منطقه ایلام، اظهار کرد: در استان ایلام مصرف ماهانه 69 درصد مشترکین زیر الگوی مصرف (20 متر مکعب) است که این دسته از مشترکان بطور متوسط در سطح استان بطور ماهانه، 2400 تومان هزینه آب بهاء پرداخت می‌کنند و حدود یک درصد مشترکان نیز بالاتر از دو برابر الگو یعنی بیش از 40 مترمکعب در ماه مصرف می‌کنند.

وی درباره متوسط فیش پرداخت آب بهاء توسط مشترکان در شهر ایلام، افزود: با توجه به اینکه ضریب تعدیل آب بهاء این شهر نسبت به سایر شهرهای استان بالاتر بوده و اکثریت مردم از دو خدمت آب و دفع بهداشتی فاضلاب بطور همزمان برخوردار هستند متوسط پرداختی فیش خدمات آب و فاضلاب را در این شهر 13700 تومان در ماه است و کمترین پرداختی نیز مربوط به مشترکان ساکن در شهر میمه است که این در ماه حدود 5700 تومان پرداخت می‌کنند .

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان ایلام یکی از مشکلات درآمدی شرکت آب و فاضلاب استان را پایین بودن ضریب تعدیل آب و فاضلاب شهری استان به نسبت متوسط کشوری دانست و گفت: متوسط ضریب آب بهاء این استان94/ است که سبب شده قیمت فروش آب در استان پایین باشد بطوریکه متوسط فروش هر متر مکعب آب در بخش خانگی341 تومان است و این در حالیست با توجه به توپوگرافی خاص استان و اینکه اکثر منابع آب در پایین دست شهرهاست هزینه تمام شده آن بالا باشد بطوریکه متوسط هزینه تمام شده هر متر مکعب آب 1218تومان بوده، بعبارتی زیان هر مترمکعب آب بها 877 تومان است و همین مورد سبب شده زیان انباشته شرکت روز به روز بیشتر شود .

بیرانوند ادامه داد: به سبب پایین بودن تعرفه‌های و برای رفاه حال مردم فیش‌های آب بهاء مشترکان آب و فاضلاب بصورت دو ماهه قرائت می‌شود و مبالغ درج شده نیز مربوط به دو ماه است .

وی یکی از مشکلات مربوط به این موضوع را عدم پرداخت مطالبات عنوان کرد و اظهار کرد: معمولا این انباشت بدهی سب مشکلاتی برای مشترک و شرکت می‌شود .

مدیر عامل آب و فاضلاب شهری ایلام عدم نگاه اقتصادی به آب توسط اقشار مختلف را یکی از چالش‌های بزرگ استان و کشور عنوان کرد و گفت: متاسفانه قیمت بسیار پایین این کالا سبب شده مردم اهمیت چندانی برای آبی را که به سختی تامین و توزیع می شود ندانسته و مصارف استان نسبت به متوسط مصرفی کشور در سطح بالاتری قرار گیرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: