• یکشنبه ۲۸ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 963-5293-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گفتگو

مدیر مرکز تخصصی گیاهان دارویی جهاددانشگاهی استان ایلام در ایسنا تشریح کرد:

گلخانه گیاهان دارویی و زینتی جهاددانشگاهی ایلام در یک نگاه/ فرصتی برای شهرداری‌های استان

مدیر مرکز تخصصی گیاهان دارویی جهاددانشگاهی استان ایلام از کاشت گیاهان دارویی و گل های زینتی با کیفیت لازم در گلخانه‌ی این مرکز خبر داد و گفت: کشاورزان در زمینه تولید گیاهان دارویی و شهرداری‌های استان در زمینه تولید گیاهان زینتی  می‌توانند از این ظرفیت بهره‌مند شوند .

مهندس «علی فرضی‌نژاد» با حضور در ایسنا، منطقه ایلام، اظهار کرد: گلخانه‌ی جهاددانشگاهی در راستای برنامه سه ساله تولید و قلمه و نشآئ گیاهان دارویی در سال 1395 در قالب قراردادی با بخش خصوصی درفضایی به مساحت  800 متر کار خود را آغاز کرد .

وی با بیان اینکه هم‌اکنون حدود 90 درصد گلخانه‌های استان غیرفعال هستند، راه‌اندازی  این گلخانه خود ابتکاری نو محسوب می‌شود، تصریح کرد: از صفر تا 100 این مجموعه توسط جهادگران دانشگاهی انجام و کاشت گیاهانی مانند بادرنجبویه، آویشن باغی، زوفایی(گونه بومی استان ایلام)  مرزنجوش، سرخارگل، زوفا انجام شد که در سال اول 400 هزار محصول نشاء و قلمه تولید شده و خوشبختانه از کیفیت لازم نیز برخوردارند .

مدیر مرکز تخصصی گیاهان دارویی جهاددانشگاهی استان ایلام ادامه داد: کشت قلمه گل‌محمدی از نوع گونه‌ی بومی استان برای اولین بار کاشته شد و از کیفیت مناسبی برخوردار هست و در صورت نیاز کشاورزان محترم و علاقه مندان به کشت این گیاه میتوانند با مراجعه به مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی اقدام به خرید نمایند .

  فرضی‌نژاد، تولید قلمه «گل رز»، «نسترن» و «مینیاتوری» ، «به لیمو»، «رزماری»، «اسطوخدوس» را از جمله گل‌های زینتی موجود در این گلخانه اعلام کرد و گفت: در زمینه کاشت گل و گیاهان زینتی هم فضای فیزیکی و هم تجربه‌ی لازم وجود دارد و شهرداری‌های استان می‌توانند از این ظرفیت بهره‌مند شوند.

 مدیرمرکز تخصصی گیاهان دارویی جهاددانشگاهی با بیان اینکه انجام فعالیت‌های تخصصی مورد نیاز در گلخانه  توسط جهادگران دانشگاهی این مرکز انجام می‌گیرد، تصریح کرد: فاز دوم کار در گلخانه  کاشت قلمه گیاه دارویی «به‌لیمو» در فضای گلخانه‌ای است که در سطح حدود 800 متر نیز انجام گرفت.

فرضی‌نژاد گفت: کشت این گیاه در شرایط موجود بسیار مقرون به صرفه‌تر و کیفیت ظاهری برگ  آن بهتر است به گونه‌ای که این محصول در مزرعه در طول سال حدود سه بار و در گلخانه تا 6 بار قابل برداشت است.

فرضی‌نژاد اهلی‌سازی گیاهان دارویی بومی استان  را یکی از برنامه‌های مرکزخدمات  تخصصی گیاهان دارویی جهاددانشگاهی در غالب برنامه هدف 4 معاونت پژوهشی ایلام دانست و تصریح کرد: در راستای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان در عین محافظت از ذخایر ژنتیکی و جلوگیری از تخریب محیط‌ زیست در نتیجه برداشت بی‌رویه از عرصه‌های طبیعی و باهدف کاشت و بهره‌برداری زراعی از این نوع گیاهان، تولید انبوه محصول و درنتیجه تجاری‌سازی آن‌ها این فعالیت از سال 1393 آغاز شده و تاکنون برروی سه گیاه «گل میمون سازویی»(تشنه‌داری)، «مرزه بختیاری»(جاتره) و «زوفایی»(ازبوه) کار اهلی‌سازی آنها در حال انجام است.

وی ادامه داد: کار کشت آزمایشی گیاه زوفایی در سه منطقه دهلران، سرابله و ایلام انجام شده ودر صورت موفقیت در کشت و بازار خرید محصول این گیاه می‌توان به افزایش سطح زیر کشت در سال‌های آتی امیدوار بود.

مدیرمرکز تخصصی گیاهان دارویی جهاددانشگاهی از اجرای طرح پژوهشی «کشت ماریتیغال» با همکاری پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خبر داد و تصریح کرد:این گیاه درایستگاه تحقیقاتی مرکز تحقیقات کشاورزی شهرستان چرداول انجام گرفته است.

فرضی‌نژاد اجرای طرح اتنوبوتانی (جمع آوری اطلاعات طب سنتی استان) را از دیگر برنامه‌های در دست اقدام مرکز خدمات دانست و گفت: این طرح با همکاری جهاد دانشگاهی واحد استان ایلام و مرکز تحقیقات طب سنتی و مفردات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی طی مدت چهار سال در حال اجرا است.

وی بر ضرورت سوق دادن کشاورزان به سمت کشت گیاهان دارویی تاکید و تصریح کرد: هزینه اولیه بالای نشاء و عدم ثبات بازار محصولات در این زمینه از مشکلات کشاورزان در این حوزه است که با برنامه‌ریزی صورت گرفته و همکاری نهادها و ادارات مرتبط میتوان این مشکلات را حل کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: