• شنبه ۲۷ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 963-8294-5
  • خبرنگار : 920916
  • منبع خبر : گفتگو

سی‌ویکمین جشنواره تئاتر استانی ایلام شهریورماه برگزار می‌شود

معاون فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، از برگزاری سی و یکمین جشنواره تئاتر استانی ایلام با عنوان «هفته‌ای با تئاتر» در نیمه دوم شهریورماه سال جاری در مرکز این استان خبر داد

«عمران خودآموز» در گفت و گو با ایسنا، منطقه ایلام، اظهار کرد: این جشنواره در دو بخش رقابتی و غیررقابتی شامل بخش مرور، نمایشنامه خوانی و تئاتر خیابانی برگزار می‌شود .

وی با بیان اینکه این جشنواره با همکاری انجمن هنرهاي نمایشی استان ایلام و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام با مشارکت اداره کل هنرهاي نمایشی و انجمن هنرهاي نمایشی ایران برگزار می‌شود، افزود: اقتصاد مقاومتی از نگاه فرهنگ و هنر با توجه به شعار سال «اقتصاد مقاومتی» تولید و اشتغال، فرهنگ ایثار و شهادت و موضوعات دینی به ‌ویژه حماسه اربعین حسینی و ظرفیت‌های ویژه استان ایلام به‌ عنوان دروازه عتبات، سبک زندگی ایرانی- اسلامی و نگاهی به آسیب‌های اجتماعی از قبیل خشونت، طلاق، اعتیاد، حاشیه ... از دریچه هنر نمایش از محورهای این جشنواره است .

خودآموز، تقویت فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی و معرفی مفاخر و مشاهیر استان، ایثار و مقاومت مدافعان حرم در خارج از مرزهای جغرافیایی و جلوه‌های مشابه آن در سایر کشورهاي تحت ستم، محیط‌زیست زاگرس و حفاظت از منابع طبیعی با نگاه ویژه به آسیب‌هایی نظیر ریز گردها، آتش‌سوزی جنگل‌ها و خشک‌سالی، ترویج و توسعه‌ی فرهنگ نماز، امربه‌معروف و نهی از منکر، حجاب و عفاف و جایگاه ویژه زن در خانواده، مفاهیم قرآنی و نگاه ویژه به عترت (ع) را از دیگر محورهای این جشنواره عنوان کرد .

معاون فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام تصریح کرد: بخش رقابتی جشنواره به نمایش‌های صحنه‌ای اختصاص دارد که نباید در هیچ جشنواره استانی، منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی شرکت کرده باشد و پس از اهداي جوایز به آثار برگزیده این بخش بنا به تشخیص هیئت‌داوران به دبیرخانه جشنواره فجر معرفی می‌شود .

وی با بیان اینکه نمایشنامه‌های تولیدي توسط نویسندگان بومی استان در اولویت قرار می‌گیرند، افزود: در بخش‌های غیررقابتی جشنواره و زیر بخش مرور به تشخیص و انتخاب دبیرخانه جشنواره با هدف ارائه بهترین آثار تولید شده استان شامل نمایش‌های صحنه‌ای، عروسکی و خیابانی که در طول سال‌های گذشته در جشنواره‌های ملی و بین‌المللی شرکت داشته‌اند و یا در استان اجراي عمومی موفقی داشته‌اند، دعوت به عمل می‌آید .

خودآموز گفت: در بخش نمایش‌نامه خوانی، نویسندگان بومی استان می‌توانند با ارائه اثر (یک اثر) متقاضی شرکت در این بخش شده و در صورت انتخاب متن، در زمان برگزاري جشنواره با کمک گروه‌های نمایشی استان اقدام به نمایشنامه خوانی اثر خود نمایند .

وی یادآور شد: بخش تئاتر خیابانی متقاضیان براي شرکت در این بخش می‌بایست فیلم اجراي خود را به دبیرخانه، منطقه‌ای، جشنواره ارائه دهند و نمایش ارائه‌شده بایستی تولید جدید بوده و در هیچ جشنواره استانی ملی و بین‌المللی شرکت نکرده و قبل از برگزاري جشنواره اجراي عمومی نداشته باشد .

خودآموز اظهار کرد: گاه شماره جشنواره در بخش رقابتی، پایان مردادماه سال جاری آخرین‌ مهلت اجراي عمومی آثار، زمان بازبینی آثار نیمه اول شهریورماه و اعلام نهایی آثار پذیرفته‌ شده 10 شهریور خواهد بود و همچنین در بخش غیررقابتی آخرین‌مهلت دریافت نمایشنامه‌ها براي بخش نمایشنامه خوانی 15 مرداد، آخرین ‌مهلت دریافت فیلم نمایش‌ها براي بخش نمایش خیابانی 31 مرداد، اعلام نهایی آثار پذیرفته‌شده در بخش نمایشنامه خوانی 31 مرداد، اعلام نهایی آثار پذیرفته‌شده در بخش نمایش خیابانی 10 شهریور خواهد بود .

معاون فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام با اشاره به اینکه این جشنواره در نیمه دوم شهریور ماه سال جاری برگزار خواهد شد، خاطرنشان کرد: علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را به دبیرخانه این جشنواره واقع در خیابان پیروزی مجتمع فرهنگی و هنری ارشاد انجمن هنر‌های نمایشی شعبه ایلام ارسال کنند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: