• شنبه ۲۰ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۱
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 963-3992-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گزارش

تاملی در حادثه تروریستی تهران

خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) ، منطقه ایلام – یادداشت

دکتر تاج‌الدین صالحیان – مدرس دانشگاه

حملات تروریستی اخیر در تهران که داعش مسوولیت آنرا به عهده گرفت ،باعث به  شهادت رسیدن و مجروح شدن تعدادی از هموطنان عزیزمان گردید که موجبات  تالم و تاثر شدید آحاد مردم را نیز بدنبال داشت . در این خصوص نکاتی را به شرح ذیل می‌توان بیان کرد :

اول

ظاهرا اهداف تاکتیکی مهاجمین ،انفجار مرقد مطهر حضرت امام (ره) و نیز ورود به مجلس شورای اسلامی و احتمالا گروگانگیری و یا شهادت نمایندگان مجلس شورای اسلامی بوده است .

دوم

در یک نگاه به قضیه میتوان گفت تروریست ها در دستیابی به هدف اصلی خود یعنی انفجار مضجع شریف امام  و ورود به سالن اصلی مجلس شورای اسلامی ناکام شده اند و با ورود نیروهای واکنش سریع همه ی تروریست ها به درک واصل شدند.مضافا اینکه اعمال کور تروریستی در همه ی کشورها از جمله کشورهای اروپایی که مدعی پیشرفته ترین سیستم های امنیتی هستند به کرّات حادث می‌شود. بنابراین حادثه تروریستی اخیر تهران بر امنیت پایدار کشور- نسبت به منطقه ی پر آشوب خاورمیانه که ناامنی ، خشونت و ترور مشخصه ی اصلی آن است -  خللی ایجاد نمی کند و این مایه ی افتخار نظام جمهوری اسلامیست .

سوم

در نگاه قابل تامل دیگر،مهاجمین خود را از یک طرف به یکی از صحن های مرقد امام(ره) و از طرف دیگر با عبور از گیت های ورودی ، خود را به داخل راهروهای مجلس رسانده اند. بنابر این مهاجمین در واقع  با رسیدن به اهداف اصلی و عملی کردن نیات شوم خود فاصله ی چندانی نداشته اند !

چهارم

انتخاب دو هدف(مرقد امام و مجلس شورای اسلامی) تصادفی به نظر نمی رسد. چرا که مجلس شورای اسلامی بعنوان نماد "جمهوریت" و مرقد حضرت امام(ره) که بزرگترین مرجع فقید شیعیان بشمار می رود نیز بعنوان نماد "اسلامیت" مورد هدف بوده است. بنابراین می توان گفت در این عملیات تروریستی ضربه زدن به کلیت جمهوری  اسلامی مد نظر بوده است و معلوم می‌شود تروریست‌ها و حامیانشان جمهوری اسلامی را خطری برای خود می دانند و به همین خاطر اسلامیت و جمهوریت  را در ایران نشانه رفته اند.

پنجم

با اینکه ظاهرا تروریست‌ها در رسیدن به هدف اصلی ناکام بوده اند ولی ورود آنها به صحن مرقد امام و راهروهای مجلس شورای اسلامی، و ناامن جلوه دادن پایتخت کشور، علیرغم زحمات فراوان سربازان دلاور امنیت و آرامش وطن ، زنگ خطر و هشداری جدی در مورد خباثت و عمق کینه‌ی دشمنان این مرز و بوم  و در مقابل لزوم آمادگی و هوشیاری بیش از پیش حارسان این آب و خاک را یادآور می‌شود .

ششم

می‌توان گفت متهم ردیف اول در این حادثه رژیم پادشاهی سعودی است که آبشخور اصلی تروریسم در منطقه و جهان به شمار می رود و در این مورد در هفته های اخیر و در تضادی آشکار با مفاد منشور سازمان ملل متحد با وقاحت تمام و به صراحت ، کشاندن جنگ و ترور را به داخل خاک ایران را به زبان آوردند .

هفتم

جا دارد دستگاه دیپلماسی کشور از این فرصت استفاده کرده و با کشاندن مساله ی تهدیدات علنی عربستان و در پی آن انجام عملیات تروریستی در داخل کشور را به مجامع و مراجع بین المللی، قضیه را با جدیت پیگیری نموده و ضمن در اختیار گرفتن ابتکار عمل در سطح بین المللی پاسخ مناسب را در این خصوص به این کشور بدهد و به این صورت این رژیم را تحت فشار نهادهای بین المللی و افکار عمومی جهان قرار دهد .

هشتم

این حادثه  همانند سایر عملیات های تروریستی در اقصی نقاط جهان از جمله اروپا، یکبار دیگر بر معضل "تروریسم" بعنوان یک چالش بزرگ جهانی که هیچ کشوری از آن در امان نیست، صحه گذاشت و به همه ی دولتمردان و سازمان‌های بین المللی گوشزد کرد که تروریسم یک چالش جهانیست و برای مبارزه با آن نیز یک همت جهانی و در عین حال صادقانه لازم است و برخورد دوگانه ی برخی قدرت ها از جمله ایالات متحده با آن  و تقسیم آن به تروریسم خوب و بد و استفاده ی ابزاری از آن ، نه تنها اثری در ریشه‌کنی آن ندارد بلکه روز به روز برخورد با آن را پیچیده تر می‌کند .

نهم

حادثه‌ی تروریستی چهارشنبه در تهران و نوع واکنش مسوولان و آحاد مردم نسبت به آن ثابت کرد که ملت ایران در مقابله و مبارزه با تروریسم ، متحد و یکپارچه و با تمام قدرت خواهند ایستاد و جمهوری اسلامی همچنان لنگرگاه امن در منطقه خواهد بود .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: