• شنبه ۱۳ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 963-9090-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گزارش

در دیدار دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان با نماینده‌ی ایلام در مجلس عنوان شد؛

تاکید بر اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان با نماینده‌ی ایلام در مجلس شورای اسلامی دیدار کرد. 

به گزارش خبرنگار ایسنا، منطقه ایلام، دکتر «فهد کمالوندی» با اشاره به در پیش بودن هفته مبارزه با مواد مخدر، اظهار کرد: نمایندگان مجلس به واسطه‌ی نقش که بر عهده دارند می‌توانند به اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر کمک و در این زمینه خلاء‌های قانونی را پر کنند.

وی پس از تحلیل وضعیت اعتیاد در ایلام، ادامه داد: رویکرد اصلی نظام اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر است و بر اساس برنامه‌ریزی‌های کلان و توصیه های کارشناسان مبنی بر ضرورت تقدم پیشگیری بر مقابله و مبارزه، باید فعالیت‌های پیشگیرانه  از مدارس آغاز شود و از طریق اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به خانوده‌ها و تقویت مشارکت سمن‌ها و استفاده از ظرفیت رسانه ها به تقویت سیاست پیشگیری بپردازیم .

کمالوندی به نقش مهم گروه‌های مرجع در مبارزه با مواد مخدر اشاره کرد و گفت: امروز در دنیا بیش از 270 میلیون نفر مواد مخدر مصرف می‌کنند و در سال 2016 میلادی 170 کشور دنیا آسیب اول کشورشان را اعتیاد اعلام کرده‌اند که این اطلاعات گویای این واقعیت است که جهان امروز از این پدیده رنج می‌برد و این بلای خانمان‌ سوز قابل تسری به هر کشوری است .

  وی یکی از ریشه‌های گسترش مواد مخدر در ایران را داشتن مرز مشترک با کشورهای تولیدکننده مواد مخدر مانند افغانستان و پاکستان به طول 1925 کیلومتر دانست و گفت: کشور ما هزینه‌های زیاد انسانی و مادی درراه مبارزه با مواد مخدر صرف کرده است که خوشبختانه این رویکرد از دید مجامع بین‌المللی هم مغفول نمانده و بارها و بارها سازمان‌های بین‌المللی به خاطر مبارزه با مواد مخدر و قاچاق این مواد افیونی ایران را موردتقدیر قرار داده‌اند .

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان ایلام گفت: بحمدالله مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهور حساسیت‌ها و دغدغه‌های زیادی نسبت به تمام آسیب‌های اجتماعی دارند و در جلسات شورای اجتماعی کشور آسیب‌هایی از قبیل طلاق، اعتیاد، حاشیه‌نشینی، کم‌رنگ شدن ارزش‌های اخلاقی و دیگر آسیب‌ها موردبررسی قرار می‌گیرد .

کمالوندی تأکید کرد: اعتیاد در کشور رهاشده نیست و وظیفه همه‌ی رسانه‌ها این است که به جامعه اطمینان دهند که دولت با جدیت کامل آسیب‌های اجتماعی را رصد و با آن‌ها مقابله می‌کند و با عقلانیت به دنبال کاهش این آسیب به‌عنوان سرمنشاء بسیاری از آسیب‌های اجتماعی دیگر است، چون 40 درصد طلاق‌ها و 20 درصد جرائم دیگر با اعتیاد مرتبط هستند .

وی درباره‌ی وضعیت استان درزمینه‌ی اعتیاد با بیان اینکه بر اساس پایش ملی «شیوع شناسی» که صورت گرفته ایلام جزء استان‌های پاک کشور و دارای وضعیت سفید است، گفت: نرخ شیوع اعتیاد در استان ایلام 1.7 درصد است که نسبت به میانگین کشوری دارای وضعیتی مطلوب است و هم‌اکنون برای 146 نفر از بهبودیافتگان اشتغال ایجادشده است و بیش از 1 میلیارد تومان اعتبار در قالب وام‌های خوداشتغالی برای بهبودیافتگان اختصاص یافته است.

در این دیدار «جلال میرزایی» نماینده‌ی ایلام در مجلس، هم بر برگزاری هر چه پربارتر برگزار کردن برنامه‌های هفته مبارزه با مواد مخدر با رویکرد اجتماعی تاکید کرد.

6 تا 12 تیرماه، هفته‌ی مبارزه با مواد مخدر است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: