• یکشنبه ۱۳ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 978-8090-5
  • منبع خبر : گزارش
  • چاپ

هشدار استاندارد به خانواده‌ها درباره‌ی نحوه استفاده از بخاری‌های گازسوز و شومینه

مدیرکل استاندارد از شهروندان خواست از وسايل گازسوز فاقد علامت استاندارد استفاده نکنند.

«مهناز همتی» در گفتگو با ایسنا، منطقه ایلام، اظهار کرد: بخاری‌های گازسوز و شومينه‌ها  هر کدام برای مکان‌های خاصی طراحی شده‌اند و هنگام استفاده از آنها بايد نکات ايمنی ويژه‌ای در نظر گرفته شده است.

وی با تاکید بر اینکه هرگز نباید از وسايل گازسوز فاقد علامت استاندارد استفاده شود و بخاری بايد متناسب با متراژ خانه انتخاب شده و هرگز از وسايل پخت و پز مانند اجاق گاز  برای گرم کردن فضاي داخلی منزل استفاده نشود، گفت: دودکش بايد دارای مجرای باز و بدون گرفتگی باشد  و در انتها با يک کلاهک مناسب با هوای آزاد ارتباط داشته باشد.

مدیرکل استاندارد ایلام تصریح کرد: از کشيدن مسيرهای افقی طولانی دودکش و زدن زانوی اضافی برای اتصال به کانال اصلی دودکش خودداری شود و بخاری گاز سوز بايد سنسور حساس به کاهش اکسيژن داشته باشد تا وقتی اکسيژن اتاق به کمتر از 18 درصد رسيد، سنسور، بخاری را به طور اتوماتيک خاموش کند .

همتی با تاکید بر اینکه بخاری باید سنسور حرارتی داشته باشد تا اگر مسير دودکش مسدود شد باز بخاری خاموش شود، تصریح کرد: هميشه بايد از باز بودن مسير دودکش و وجود کلاهک اطمينان حاصل شود و با توجه به اصل صرفه‌جويی انرژی و مصرف هوشمندانه و عاقلانه آن، بايد به برچسب مصرف انرژی بر روی محصولات انرژی توجه کرد.


انتهای پیام