• یکشنبه ۱۷ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 974-2890-5
  • منبع خبر : گزارش
  • چاپ

باند کلاهبرداری میلیاردی در فضای مجازی دستگیر شد

فرمانده انتظامی استان ایلام گفت: اعضای باند سه نفره ای که از طریق شبکه های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام در قالب فالگیری و رمالی در سراسر کشور از هموطنان کلاهبرداری می کردند شناسایی و دستگیر شدند .

به گزارش ایسنا، منطقه ایلام، سردار "نورعلی یاری" اظهار کرد: در پي شکايت خانمي مبني بر کلاهبرداری 750 میلیون ریالی یک رمال و فالگیر در شبکههای اجتماعی موضوع در دستور کار کارشناسان این پلیس قرار گرفت .

وی افزود: پس از انجام اقدامات فنی و اطلاعاتی شبانه روزی توسط کارشناسان پلیس فتا این فرماندهی، اعضای این باند را شناسايي و طی عملياتی غافلگيرانه به طور همزمان در دو استان مرکزی کشور شناسایی و دستگیر کرد .

وی ادامه داد: شیوه کلاهبرداری متهمان به این صورت بود که با درج و انتشار آگهي طالع بيني و فال گيري پس ازجلب اعتماد و سوء‌استفاده از اعتماد قربانيان با دادن وعده‌هاي دروغين از آنها مبالغ زیادی پول دریافت مي‌کردند .

این مقام ارشد انتظامی خاطرنشان کرد: از این باند تعداد زیادی سکه، ارز و تجهیزات رایانه ای و رمالی نیز کشف و توقیف شد .

وی در ادامه یادآور شد: متهمان در بازجویی های اولیه به کلاهبرداری به مبلغ بیش از 5 میلیارد ریال از هموطنان اعتراف کرده اند .

فرمانده انتظامی استان ایلام با هشدار به کاربران فضای مجازی عنوان کرد: افراد سودجو مسائل خرافاتی را به اشکال گوناگون در شبکه‌هاي اجتماعی رواج مي‌دهند و به این طریق از اعتماد طعمه‌هاي خود سوء استفاده می کنند که می طلبد هموطنان با حساسیت و آگاهی در فضای مجازی وارد ،تا در دام کلاهبرداران گرفتار نشوند .

یاری خاطر نشان کرد: متأسفانه کلاهبرداری مالی به روش طالع بینی و کف بینی اخیراً به یکی از روش های مجرمان در فضای مجازی تبدیل شده است لذا به کاربران توصیه می کنیم با تقويت باورهاي ديني و افزايش آگاهي راه سوء استفاده و سودجویی را از این کلاهبرداران گرفته و به چنین تبليغاتي که از طريق فضاي مجازي به‌خصوص شبکه‌هاي اجتماعي منتشر می شود اعتماد نکرده و فریب نخورند .

وی در پایان با اشاره به تحویل متهمان به مراجع قضایی گفت: از عموم مردم درخواست داریم در صورت مشاهده جرایم رایانه ای مراتب را سریعاً به وب سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir گزارش کنند .


انتهای پیام