• چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۲
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 973-3292-5
  • منبع خبر : گزارش
  • چاپ

دعوت به همگرایی استانی و ملی:

استاندار ایلام: همه سرنشین یک کشتی هستیم /تاکید نماینده استان بر انسجام نخبگانی در حاکمیت

استاندار ایلام گفت: کشور دچار تداوم مشکلاتی است که آمریکا و قدرت‌ها برایش ایجاد کرده‌اند و مشکل آمریکا هم با برجام نیست بلکه با کلیت نظام جمهوری اسلامی است و اصل نظام جمهوری اسلامی را قبول ندارد.
به گزارش ایسنا منطقه ایلام، «قاسم سلیمانی دشتکی» در ضیافت افطاری که با حضور جمعی از اساتید دانشگاه‌های ایلام و «جلال میرزایی» نماینده استان در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: در دورانی مسائل مذاکره و دیپلماسی راه خود را گم کرده بود و افرادی مسئول این کار بودند که نه اهلیت و نه تخصص و نه عقلانیت این کار را داشتند.
زمانی تحریم‌ها را کاغذپاره می‌خواندند
وی با اشاره به اینکه از بعد از انقلاب تحریم بوده‌ایم ولی هیچ‌گاه به این شکل نبوده که تمامی دنیا علیه ما متحد شود و بر علیه‌مان قطعنامه صادر کنند،  افزود: وقتی که آمریکا تمامی دنیا و حتی چین و روسیه را برای تصویب قطعنامه علیه نظامی اسلامی ایران  با خودش همراه کرد و قطعنامه‌ها یکی پس از دیگری صادر شدند، رئیس اجرایی کشور آنها را کاغذپاره خواند و حرف‌هایی زد که ارزش دیپلماسی نداشت و در شان فرهنگ ایرانی و اسلامی نبود و بالاخره آن چیزی شد که نباید می‌شد.
سلیمانی دشتکی گفت: دولت مذاکره کرد و یاران آمریکا را یکی پس از دیگری از او گرفت و حداقل 2 عضو دارای حق وتو شورای امنیت را با خود همراه کرد تا جلوی صدور قطعنامه را بگیرد و در نهایت توانست برجام را منعقد کند.
برخی به جای آمریکا رئیس‌جمهور و دکتر صالحی شعار می‌دهند!
استاندار ایلام با اشاره اینکه اکنون آمریکا بدعهدی کرده و این در ذات آمریکا است چون او نمی‌خواهد ما باشیم، همانطور که ما نمی‌خواهیم او باشد، افزود: حالا باید در کشور چکار کرد؟ آیا باید علیه کشوری که بدعهدی کرده و زیر توافقی زده که به تصویب شورای امنیت هم رسیده متحد شویم  یا بیاییم رئیس جمهور خودمان را بکوبیم و علیه مرد تقوا و دانشمند فاضل دکتر صالحی شعار دهیم؟
وی با بیان اینکه در کشور دچار اشتباه محاسباتی و سیاسی شده‌ایم و فکر می‌کنیم باید به جای دشمن باید دولت را کوبید اظهار کرد: ما آقای صالحی را مرد آرام، اهل تقوا و اندیشمند می‌دانیم که باید 6 دانگ حواسش جمع مذاکرات و راهکارهای مقابله با آمریکا باشد ولی وقتی با چنین صحنه‌ای مواجه می‌شود آیا می‌تواند درست فکر کند؟
از تریبون‌های بی‌در و پیکر باید ترسید
نماینده عالی دولت در استان افزود: ما از آمریکا نمی‌ترسیم، پایش بیفتد از جنگ هم نمی‌ترسیم ولی از تریبون‌های بی در و پیکر می‌ترسیم، از صداهای نامهربان و تفرقه افکن می‌ترسیم از اینکه هر روز انگی به دولت و خادمان ملت بزنند می‌ترسیم .
سلیمانی دشتکی ادامه داد: وقتی رئیس جمهور کشور می‌گوید بر اساس فلان ماده قانون اساسی می‌توانیم به رفراندوم رجوع کنیم، تریبون پشت تریبون شروع به توهین می‌کنند و وقتی اعتراضات صنفی شکل می‌گیرد، شعار مرگ بر رئیس جمهور در دهان مردم می‌‌اندازند و بعد این شعارها تغییر می‌کند؛ آیا این مصداق بر " شاخه نشستن و بن بریدن " نیست؟ راهی که می‌رویم به بیراهه است، مملکت نیاز به وحدت و همدلی دارد.
مذاکره کنندگان هسته‌ای خبره‌ترین هستند/ تغییر موضع برخی جای سوال دارد
وی مذاکره‌کنندگان هسته‌ای کشور را خبره‌ترین مذاکره‌کنندگان از دوران قاجار تاکنون خواند و اظهار کرد: مگر می‌شود کار این افراد را با قراداد ترکمانچای مقایسه کرد؟ شخصی که با اصول دیپلماسی آشنا نبوده ولی خودش مذاکره‌کننده بوده از اول مخالف برجام بوده و حالا هم مخالف است ولی نمی‌شود فردی که خودش سال‌های سال در مصدر بوده حالا چنین حرفی بزند؛ پشت پرده چه خبر است؟چرا برخی سعی می‌کنند با فشارهای غیرقانونی و غیر کارشناسی در خصوص FATF سعی می‌کنند جزو معدود کشورهایی باشیم که در دنیا آن را امضا نکرده‌ایم؟
روحانی کیست؟
استاندار ایلام با بیان اینکه همگی سرنشینان یک کشتی هستیم  و داریم آن را سوراخ می‌کنیم، تصریح کرد: مگر ممکن است همه رؤسای جمهور ما بد بوده باشند؟ بنده عکس این را سؤال می‌کنم، چه کسانی سالم ماندند؟ مگر می‌شود تمامی وزرا فاسد باشند؟ مگر می‌شود همه مسئولان ما مشکل داشته باشند؟ روحانی کیست؟ کسی است که اولین بار نام "امام"  را مطرح کرد 16 سال عضو شورای عالی دفاع 18-19 سال عضو شورای عالی امنیت ملی و سال‌ها دبیر این شورا و از امنای مملکت بوده است، اگر این شخص را هم بکوبیم دیگر چه کسی بیاید؟  امیدواریم خداوند به افراد عقل کامل بدهد و آنها را منصف کند.
رسالت امروز دانشگاهیان
سلیمانی دشتکی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مسائل استان، جامعه دانشگاهی را مورد خطاب قرار داد و گفت: در استان باید پژوهش‌ها به سمت مسائل اجتماعی، جامعه شناسی و قوم‌شناسی که مانع مسائل اجرایی استان هستند  برود، ما در ایلام به اندازه کافی پروژه داریم ولی باید بر روی مسائل اجتماعی که باعث ایجاد معارضه و مانع آمدن سرمایه‌گذار به استان می‌شوند تحقیق کرد.
وی با طرح این سئوال که در استان پروژه داریم ولی چرا سرمایه‌گذار نداریم؟ تاکید کرد: بخشی از این موضوع مربوط به تحریم‌ها است ولی ده‌ها پروژه داریم که زمین برای آن واگذار شده و سرمایه‌گذار هم آماده آمدن است ولی معارضین در مقابل آن صف کشیده‌اند.
لزوم بازنگری درباره‌ی برخی داد و بیدادها
استاندار ایلام با بیان اینکه خودم را بچه عشایر می‌دانم و برای بزرگان احترام فراوان قائلم و معتقدم کلانتر باید کلانتر باشد تصریح کرد: ولی معتقدم خیلی از مسائل فرهنگی مربوط به گذشته است و باید تغییرکنند، از 107 هزار نیروی کارگری استان که مربوط به بخش غیردولتی هستند 4600 نفر غیربومی هستند ولی داد و فریاد راه می‌اندازیم که نیروها حتما باید از همین نقطه و از همین گوشه که پروژه اجرا می‌ شود استخدام شوند.
سلیمانی دشتکی با اشاره به اینکه در جایی مثل پتروشیمی ایلام که 34 مدیر دارد معنی ندارد که همگی مدیران غیر بومی باشند و در ایلام آنقدر مدیر لایق وجود دارد که لااقل نصف این تعداد ایلامی باشند افزود: از طرف دیگر در استان 3200 نیروی بومی استان وجود دارد که در شهرستان‌های دیگر استان شاغل هستند که برای همان‌ها هم حساسیت وجود دارد به طوری که در پتروشیمی چوار برای به‌کارگیری نیرو از هفت چشمه که فاصله بسیار کمی از آن دارد داد و فریاد به وجود می‌آید در حالی‌که همین نیروهای معترض با توجه به تجربه‌ای که کسب می‌کنند در دهلران مورد نیاز خواهند بود.
دانشگاهیان جو اجتماعی را تلطیف کنند/ توسعه استان به هم و غم عمومی تبدیل شود
استاندار ایلام با دعوت از دانشگاهیان برای تلطیف این جو گفت: از تمامی خواص خواهش می‌کنم با وحدت حول توسعه استان نگذاریم اختلاف سلیقه‌ها جلوی توسعه را بگیرد. مسئولین و بزرگان باید بدانند راه توسعه استان این است که تبدیل به همّ و غم همگی شود و اختلاف نظرها را در چهارچوب توسعه استان بیاوریم و با وحدت و همدلی برای توسعه استان راه‌حل پیدا کنیم.
اهل بزرگ‌نمایی هستیم
«جلال میرزایی» نماینده مردم استان در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم به برخی واقعیات، انتظارات و چالش‌های استان اشاره و عنوان کرد: متاسفانه اهل بزرگ‌نمایی هستیم و هم ظرفیت‌ها را بزرگ‌تر از آنچه واقعیت دارد نشان می‌دهیم و هم ضعف‌ها را خیلی بزرگ می‌کنیم.
میرزایی افزود: این کار ما را دچار مشکل خواهد کرد چون به تدریج وقتی انتظارات را خیلی بالا ببرید و کاری هم در عمل نتوانید انجام دهید دچار بحران مقبولیت خواهید شد و درخواست من از اقشار تاثیرگذار جامعه این است که این نگرش را اصلاح کنند چون همگی آسیب خواهیم دید.
چند خبر نفتی از زبان عضو کمیسیون انرژی مجلس
وی انتظارات از 2 ظرفیت نفت و گاز استان را بالا ذکر کرد و با اشاره اینکه تلقی مردم این است که این 2 حوزه حلال مشکلات هستند در بیان برخی از واقعیات این حوزه‌ها گفت: متاسفانه بر اساس اعلام مدیران ارشد وزارت نفت، بخشی از گاز ایلام به گونه‌ای است که نمی‌توان از آن بهره‌برداری کرد.
نماینده شهرستان‌های ایلام، ایوان، مهران، ملکشاهی، سیروان و چرداول در مجلس با بیان اینکه بر اساس برآوردها باید از میدان گازی تنگ بیجار روزانه 9 میلیون متر مکعب گاز استخراج شود، از قصد وزارت نفت برای افزایش این میزان تا 11 میلیون متر مکعب در قالب طرح توسعه‌ای خبر داد و افزود: وزارت نفت قصد داشت با حفر 5 حلقه چاه جدید در بیجار خوراک 6 میلیون متر مکعبی پالایشگاه ایلام و متناسب با توسعه پالایشگاه، توسعه پتروشیمی را دنبال کند ولی هم اکنون این فرآیند به مشکل برخورده است.
میرزایی به اظهارات مدیران ارشد وزارت نفت مبنی بر افت فشار چاه‌های میدان بیجار اشاره و عنوان کرد: بنا به اعلام وزارت نفت در بعضی روزها میزان ورودی گاز به پالایشگاه گاز ایلام به چهار تا چهارو نیم میلیون متر مکعب می‌رسد که با این میزان گاز خود پالایشگاه هم نمی‌تواند با تمام ظرفیت کار کند.
عضو فراکسیون امید مجلس با بیان اینکه وزارت نفت در نظر داشته با صرف 220 میلیون دلار هزینه و حفر 5 حلقه چاه ظرفیت میدان گازی بیجار را به 11 میلیون متر مکعب برساند تا فاز 2 پالایشگاه را احداث کنند، گفت: از این 5 حلقه چاه 1 حلقه تجهیز شده، یکی در حال تجهیز است و 3 حلقه دیگر هم باید تکمیل شوند اما افت فشار به وجود آمده با بهره‌داری کامل از این 5 چاه می‌توان 6 تا 7 میلیون متر مکعب گاز مورد نیاز فاز 1 پالایشگاه را تامین کرد.
وی به ده‌ها میلیارد تومان هزینه وزارت نفت برای پتروشیمی ایلام به امید تامین خوراک از فاز 2 پالایشگاه اشاره و عنوان کرد: با پیگیری‌های وزیر نفت قراردادی چند میلیون دلاری برای اکتشاف و برآورد میزان ذخایر منعقد شده ولی این فرآیند لرزه‌‌نگاری 3بعدی 3 سال طول می‌کشد و باید منتظر نتایج آن ماند.
نماینده استان ایلام افزود: پس از این مرحله باید شرکتی اقدام به سرمایه‌گذاری کند که با وجود کمبود منابع مالی و ضعف در تکنولوژی داخلی بسیار زمان‌بر خواهد بود.
میرزایی در ادامه به میدان نفتی آذر اشاره و تصریح کرد: شرکت O1 بیش از یک میلیارد دلار در این میدان هزینه کرده تا روزانه 100 هزار بشکه نفت در روز از آن استحصال کند ولی این میدان از لحاظ زمین‌شناسی یکی از میادین دشوار است که تاکنون  30 هزار بشکه نفت در روز از آن استخراج می‌شود و قرار بود قراردادی در اردیبهشت ماه با روس‌ها منعقد شود و این میزان افزایش یابد ولی بحث خروج آمریکا از برجام پیش آمد و روس‌ها برای آن امروز و فردا می‌کنند.
وی ادامه داد: قرار بود روس‌ها هم پول بیاورند و هم تکنولوژی؛ ولی معلوم نیست با تحریم‌ها روس‌ها بتوانند پولی بیاورند و در ارتباط با چنگوله هم قرار بود تا تابستان با یک کنسرسیوم قراردادش امضا شود که آن هم در حالت اما و اگر قرار دارد.
به سادگی نمی‌توانیم سیاست خارجی را نادیده بگیریم

رئیس کمیته سیاسی فراکسون امید به برخی مشکلات و تنگناهای به وجود آمده برای وزارت نفت  اشاره و عنوان کرد: این مشکلات صرفا در استان ایلام نیست، اما این مشکلات ریشه در کجا دارد؟ بخشی از این مشکلات بحث‌های کارشناسی است که باید برای آنها تمهید اندیشید ولی بخشی هم مشکلات روابط خارجی است که هرچقدر هم از ظرفیت‌های داخلی صحبت کنیم به سادگی نمی‌توانیم از سیاست خارجی و روابط خارجی که مانع توسعه کشورند بگذریم.
جناح مخالف دولت را در به وجود آمدن تنگناهای موجود مسئول است
میرزایی جناح مخالف دولت را در به وجود آمدن تنگناهای موجود مسئول دانست و اظهار کرد: علیرغم امیدی که مردم به جریان اصلاح‌طلبی و دکتر روحانی به خصوص در عرصه بین‌الملل داشت تا بتواند کشور را به سمت توسعه ببرد ولی آنها تلاش کردند به مردم تلقین کنند که این مسیر اشتباه است و تا توانستند تخریب کردند به گونه‌ای که وقتی با عامه مردم مواجه می‌شوید اغلب انتظار دارند که شرایط بدتر شود
نماینده ایلام افزود: کشوری سراغ نداریم که با چنین چالش‌ها و مشکلاتی در روابط خارجی توانسته باشد به توسعه برسد و در مسائل داخلی نیز داریم در بعضی مسائل دچار انحراف می‌شویم.
موضع نماینده ایلام درباره برجام و FATF
میرزایی در تشریح این انحرافات به 2 قضیه برجام و FATF پرداخت و اظهار کرد: پس از خروج آمریکا از برجام آقای روحانی سیاست ادامه دادن با اوپایی‌ها را در پیش گرفتند اما چرا با اروپایی‌ها؟ برخی گزارشات دیپلمات‌های کشورمان به نقل از مقامات اروپایی حاکی از این است که آمریکا در بحث تحریم‌ها کاملا جدی هستند و اروپایی‌ها هم نمی‌توانند شرکت‌های خودر ا مجبور به همکاری با ایران کنند.
وی ادامه داد: با این وجود حفظ برجام به خاطر ملاحظات امنیتی برای اروپا مهم است و از ایران در می‌خواهند به آنها زمان بدهد تا با سایر کشورها مذاکره کنند که با آمریکا ائتلاف تشکیل ندهند و اروپایی‌ها بتوانند علیه اقدامات آمریکا ائتلاف تشکیل دهند.
آمریکایی‌‌ها در حال لابی کردن برای اعمال فشار برای خروج ایران از برجام هستند
عضو فراکسیون امید با بیان اینکه آمریکایی‌‌ها در حال لابی کردن برای اعمال فشار برای خروج ایران از برجام هستند گفت: در داخل هم عده‌ای عجله دارند که تحریم‌ها برگردند ولی در صورت تشکیل اجماع بین‌المللی علیه ایران تحریم‌های جدیدی اعمال خواهد شد که بنا به اظهار وزرای نفت و امور خارجه  قابل مقایسهبا قبل نخواهد بود چون راه‌های دور زدن تحریم‌هایی که ما پیدا کرده بودیم را مسدود کرده‌اند.
وی در خصوص FATF اظهار کرد: FATF یک گروه اقدام مالی برای مبارزه با پولشویی و تامین منابع مالی تروریسم است که بنا به اظهار وزیر اقتصاد حتی اگر در برجام بمانیم ولی FATF را تصویب نکنیم انگار هیچ کاری انجام نشده است.
پیوستن به FATF نگرانی امنیتی ندارد
میرزایی به اظهارات دبیر شورای عالی امنیت ملی مبنی براینکه پیوستن به FATF نگرانی امنیتی ندارد اشاره وعنوان کرد: برخی تصویب آن را خیانت و به خطر انداختن اسلام می‌نامند در حالیکه تنها5 کشور در دنیا به آن نپیوسته‌آند می‌گویند FATF منابع مالی کشور را افشا می‌کند؛ کدام منابع مالی؟ من این اقدامات را بسیار مشکوک می‌دانم و تصور می‌کنم که این کارها برای زمین‌گیر کردن و از کار انداختن دولت است.
انسجام؛ نیاز امروز نخبگان حاکم اصلاح‌طلب و اصول‌گرا
نماینده شهرستان‌های ایلام، ایوان، مهران، ملکشاهی، سیروان و چرداول به مشکلات ایران و عربستان اشاره و اظهار کرد: «نبیه برّی» رئیس پالمان لبنان گفت بن سلمان ارتباط نزدیک با تجار یهودی دارد و اولویتش دشمنی با ایران است و در عراق نیز شرایط سیاسی و شیعیان با پیچیدگی‌هایی مواجه شده که به سود ایران نیست و در این شرایط منطقه‌ای و جهانی اگر شرایط داخلی نیز به همین‌گونه ادامه پیدا کند دچار مشکل خواهیم شد .
میرزایی ادامه داد: شرایط کشور به‌گونه‌ای است که انسجام نخبگان حاکم اصلاح‌طلب و اصول‌گرا که در حاکمیت هستند و نخبگانی که در بیرون از حاکمیت هستند به وجود بیاید در غیر اینصورت اگر فشارها ادامه یابد نمی‌توانیم با گفتاردرمانی از بحران‌ها عبور کنیم.
تقدیر از پیگیری‌های استاندار ایلام
وی استاندار ایلام را انسانی پیگیر مسائل استان خواند و برای وی و مجموعه مسئولین استان با وجود مشکلات و تنگناهای موجود آرزوی موفقیت کرد.

انتهای پیام