• یکشنبه ۲۰ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-2794-5
  • منبع خبر : گزارش
  • چاپ

دغدغه‌های شاعر "ربایی" برای رباعی

جلیل صفربیگی گفت: 30 هزار شاعر رسمی  و هزار انجمن رسمی داریم و روزانه میلیون‌ها بیت شعر به جز سپید تولید می‌شود اما خروجی‌ها جالب نیستند و هرچند غزل‌سرا داریم اما تعداد افراد بٌلد شده به انگشتان دست نمی‌رسد.

به گزارش ایسنا، جلیل صفربیگی در مراسم رونمایی مجموعه رباعی خود با عنوان "ربایی" از شاعران استان به عنوان سلسله جبال شعر فارسی و کردی نام برد و اظهار کرد: چهره شدن هیچ شاعری مختص به خود او نیست بلکه متکی به حلقه‌ایی از سرمایه‌ی شاعرانی است که وجود دارد.

وی گفت: 25 سال است که به بزرگانی مانند ظاهر سارایی، محمدعلی قاسمی، بهروز سپیدنامه، حبیب‌الله بخشوده تکیه دارم و از این رومعتقدم همه در رشد و تعالی شعر سهیم بوده‌ایم.

صفربیگی با بیان اینکه این مجموعه را تقدیم عبدالجبارکاکایی کرده‌ام، ادامه داد: این فرزند ایلام نیز بر شانه‌های دیگران ایستاده و مطرح شده است، بنابراین تعالی شعر مدیون تلاش تمام فعالان این عرصه است.

شاعر مجموعه "ربایی" تصریح کرد: در طول این 25 سال شاگرد خوبی بوده‌ام و بارها پیش آمده که برای سرایش یک رباعی  از دوستانم مشورت می‌گیرم.

صفربیگی با برشمردن ویژگی شاعران ایلامی از نظر سلامت و صمیمیت، گفت: صداقت سارایی، خلوص سپیدنامه، صمیمیت محمدعلی قاسمی و تخصص بخشوده کاملا مشهود است و سرمایه‌ای بزرگ برای جوانان شاعر و استان ایلام است.

وی ادامه داد: زلالی شاعران ایلامی درهیچ جایی پیدا نمی‌شود و شاهد این مدعا هم حاشیه‌ی انجمن‌هایی است که در ایلام دیده نمی‌شود.

صفربیگی تصریح کرد: 30 هزار شاعر رسمی  و هزار انجمن رسمی داریم و روزانه میلیون‌ها بیت شعر به جز سپید تولید می‌شود اما خروجی‌ها جالب نیستند و هرچند غزل‌سرا داریم اما تعداد افراد بٌلد شده به انگشتان دست نمی‌رسد.

وی ادامه داد: هرچند از مرکز دور هستیم و شاید امکانات تبلیغاتی ما ضعیف باشد اما قله‌هایی داریم که می‌توانیم به بلندایشان بایستیم و دیده شویم.

صفربیگی با بیان اینکه در ایلام تواضع موجب دیده نشدن بسیاری از چهره‌های شاخص شده است، ادامه داد: رباعی سرا، دو بیتی سرا و غزل‌سرا زیاد است اما اگر شاگردی کردن را یاد بگیریم هنر است.

وی با بیان اینکه شاعران ایلامی بیشترین خدمت را به زبان فارسی کرده‌اند ، گفت: تلاش من این بوده که اثر "ربایی" قابل تقلید نباشد چون هر اثری را که خلق می‌کردم مورد تقلید قرار می‌گرفت.

صفربیگی تاکید کرد: اگر قرار است ساختاری را بشکنیم حتما باید ساختار جدید را جایگزین کنیم.


انتهای پیام