• جمعه ۲۲ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-4994-5
  • منبع خبر : گزارش
  • چاپ

آئین اختتامیه سومین جشنواره منطقه‌ای شعر کردی «منال» برگزار شد

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام از ارسال ٧٠٠ اثر به این جشنواره شعر کردی منال در دوره سوم برگزاری آن خبر داد و گفت: تقویت زبان مادری، توجه شاعران به گویش‌های بومی، محلی و آشنایی با فرهنگ مناطق مختلف کشور از اهداف برپایی این جشنواره است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، منطقه ایلام، «علی محمدنیاکان» در آئین اختتامیه سومین جشنواره منطقه‌ای شعر کردی «منال» در ایوان اظهار کرد: این آثار از ١٢٠ شاعر استان‌های غربی کشور شامل آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، همدان، لرستان، خوزستان و ایلام ارسال شد.

وی ادامه داد: داوری آثار توسط رضا موزونی از کرمانشاه، عبدالرحمن فهیمی از کردستان، فریدون میراحمدی از جوانرود و میثم خورانی از ایوان انجام شده که در مجموع ١٠ اثر به عنوان برتر و ١٠ اثر نیز شایسته تقدیر انتخاب شدند .

محمدنیاکان تقویت زبان مادری، توجه شاعران به گویش‌های بومی، محلی و آشنایی با فرهنگ مناطق مختلف کشور را از اهداف برپایی این جشنواره برشمرد .

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام گفت: این جشنواره به همت معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان، اداره کل فرهنگ و ارشاد ایلام، فرمانداری و ارشاد و انجمن شعر و ادب ایوان و موسسه فرهنگی، هنری ایوان بیمن برگزار شد.

جشنواره ٢ سالانه شعر کردی در سال‌های ٩٢ و ٩٤ برگزار شد که در جشنواره دوم حدود ٤٠٠ اثر از شاعران منطقه غرب کشور با گویش‌های کردی به دبیرخانه جشنواره فرستاده شد.

به گزارش ایسنا، پیام معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به سومین دو سالانه منطقه‌ای شعر کردی «منال» قرائت شد که به این شرح است:

شعر به عنوان شناسنامه فرهنگی ایرانیان، نقش عمده‌ای در ماندگاری میراث ملی و معنوی این سرزمین داشته است. برآمدن آثار گرانسنگ در ادبیات منظوم و شاعران برجسته در تاریخ فرهنگی ایران نشان از جایگاه شعر در میان ایرانیان دارد.

شعر چنان با زندگی ایرانیان عجین است که کودکان از بدو تولد با ترانه ها و لالایی های مادرانه گوش آشنا می شوند و بعد از آن نیز شعر همراه آنها خواهد بود. از این رو شعر در ادبیات کودک و نوجوان جایگاه مهمی دارد. بر این اساس جای بسی خرسندی است که این مهم در سال های پیش از این با همت و تلاش شاعران کودک استان های غربی کشور در قالب جشنواره منطقه ای شعر کردی منال تجلی یافته است.

جشنواره حاضر و ثمرات ارزشمند آن حاصل تلاش مسئولان و اصحاب فرهنگ استان ایلام و به ویژه شهرستان شاعرخیز ایوان است که با استقبال علاقه مندان چند استان کشور اکنون بر پله سوم ایستاده است . برای تمامی مسئولان برگزار کنندگان و شرکت کنندگان در این جشنواره آرزوی موفقیت می کنم.

محسن جوادی

معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی


انتهای پیام