• شنبه ۲۰ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 975-2090-5
  • خبرنگار : 911201
  • منبع خبر : گفتگو

مدیرکل بهزیستی استان ایلام:

دختران بیش‌ از پسران از آموزش‌های پیش از ازدواج استقبال می‌کنند

مدیرکل بهزیستی استان ایلام با تشریح خدمات حوزه معاونت پیشگیری گفت: دومین دلیل طلاق در 5 سال اول زندگی عدم شناخت زوجین از یکدیگر شناخته شده است و ایجاد این شناخت مستلزم مهارت‌های لازم است .

« زهرا همتی» با حضور در ایسنا، منطقه ایلام، اظهار کرد: جامعه‌ی هدف بهزیستی در معاونت پیشگیری نه‌تنها افراد تحت حمایت این سازمان بلکه تمام جامعه است که در قالب طرح‌های مختلف در دفاتر تخصصی همواره به دنبال نهادینه کردن این امر مهم است که پیشگیری مهم‌تر از درمان است .

وی با بیان اینکه مشاوره در عرصه‌ی پیشگیری از اهمیت بالایی برخوردار است، تصریح کرد: آرمان ما در سازمان بهزیستی این است که همانگونه که مراجعه به پزشک امری عادی و اجتناب‌ناپذیر محسوب می‌شود، مراجعه به مشاوره نیز جایگاه خود را پیدا کند .

هیچ شهروندی پشت خط 1480 نمی‌ماند

مدیرکل بهزیستی استان ایلام ادامه داد: مشاوره به دو شکل حضوری و غیرحضوری انجام می‌گیرد و در سال گذشته 10 هزار نفر مشاوره حضوری انجام شد و 3 هزار نفر نیز با تماس با 1480 از خدمات مشاوره بهره گرفتند و خوشبختانه با تلاش همکاران در این زمینه و اضافه شدن 5 مشاور هیچ مراجعه‌کننده‌ای پشت خط نماند .

والدین غربالگری اضطراب را جدی بگیرند

همتی ادامه داد: یکی دیگر از طرح‌های این حوزه غربالگری اضطراب در کودکان 5 تا 6 سال به منظور پیشگیری از آسیب‌های روانی اجتماعی است که به منظور شناسایی کودکان مشکوک به اضطراب و مداخله زودهنگام با هدف کاهش انواع آسیب‌های روانی اجتماعی در بین کودکان مهد کودک شهری و روستایی اجرا شده است .

وی گفت: اگر در این غربالگری این مشکل برای کودکی تشخیص داده شود به والدین اطلاع داده می‌شود و به آنان توصیه می‌گردد فرزند خود را نزد روان‌شناس ببرند اما متاسفانه والدین انگار خیلی این موضوع را جدی نمی‌گیرند .

مدیرکل بهزیستی استان ایلام تصریح کرد: در سال 1396 ، در قالب این طرح در سال 1396 ، 2900 کودک مورد غربالگری قرار گرفتند .

عدم شناخت زوجین از یکدیگر؛ دومین دلیل طلاق در 5 سال اول زندگی

همتی یکی از برنامه‌های جدی در حوزه پیشگیری را آموزش‌های پیش از ازدواج عنوان کرد و گفت: متاسفانه دومین دلیل طلاق در 5 سال اول زندگی عدم شناخت زوجین از یکدیگر شناخته شده است و ایجاد این شناخت مستلزم یک فرایند است که در قالب این طرح 3400 نفر دختر و پسر آموزش داده شده‌اند .

وی عدم استقبال آقایان را از جمله مشکلات این طرح عنوان و تصریح کرد: عموم شرکت‌کنندگان در این طرح در محلات دختران هستند اما در دانشگاه‌ها آمار شرکت‌کنندگان متوازن است و اگر سازو کاری طراحی شود که عقد منوط به گذراندن دوره 36 ساعته این مهارت‌ها شود مطمئنا تاثیرگذاری طرح بیشتر خواهد شد .

مدیرکل بهزیستی استان ایلام با بیان اینکه 2210 نفر در این طرح شرکت کرده‌اند، تصریح کرد: تفاوت این طرح با طرح‌های دیگر این است که هر زوجی که آموزش ببیند بر روی زوج دیگر تاثیرگذار است.

محب ایلام قبل از همه خود را به زلزله‌زدگان کرمانشاه رساند

همتی طرح محب را از دیگر طرح‌های این معاونت اعلام کرد و گفت: عملکرد این طرح مشاوره و حمایت‌های روانی اجتماعی در بلایا و بحران‌ها است و در زلزله کرمانشاه نیز این تیم برای اولین بار در بین زلزله‌زدگان حضور پیدا کرد .

وی تصریح کرد: افزایش سطح آگاهی مردم نسبت به مشکلات روانی – اجتماعی پس از بلایای طبیعی و شایر موقعیت‌های اضطرار و افزایش مهارت بحران اجتماعات محلی و افزایش سطح دانش‌ گروه‌های مهارتی از اهداف این طرح است .

غربالگری شنوایی و بینایی برای بیش از 28 هزار کودک در سال گذشته

مدیرکل بهزیستی استان ایلام پیشگیری از معلولیت‌ها را یکی دیگر از برنامه‌های حوزه پیشگیری عنوان کرد و گفت: پیشگیری از تنبلی چشم یکی از این موارد است و در سال گذشته 18110 نفر کودک غربالگری شدند و کودکان مشکل‌دار به چشم‌‍پزشک ارجاع داده شدند چون دوران 3 تا 6 سالگی دوران طلایی درمان است و اگر دیرتر شود درمان پذیر نیست .

همتی تصریح کرد:غربالگری شنوایی از دیگر فعالیت‌های این معاونت است که از بدو تولید انجام می‌گیرد و در سال گذشته 10110 کودک مورد این غربالگری قرار گرفتند .

مشاوره ژنتیکی قبل از ازدواج را جدی بگیرید

وی گفت: مشاوره‌ی ژنتیکی قبل از ازدواج ضرورتی است که بهزیستی ایلام به آن اهتمام دارد و مخصوصا در خانواده‌هایی که فرزند معلول دارند اهمیت ویژه‌ای دارد و بهزیستی ایلام تمام هزینه‌های این فعالیت را عهده‌دار می‌شود و در سال گذشته تعداد افراد تحت پوشش این خدمت در سال گذشته 2555 نفر بوده است .

آموزش 58000 نفر در موضوع پیشگیری از معلولیت‌های ناشی از انفجار مین

وی پیشگیری از معلولیت‌های ناشی از انفجار مین را یکی از برنامه‌ها در حوزه دفتر پیشگیری از معلولیت‌ها عنوان کرد و گفت: این دوره‌ها برای روستاییان و عشایر در مناطق آلوده مانند دهلران ، مهران و بخش‌هایی از بخش چوار با همکاری آموزش و پرورش ، مرکز مین‌زدایی وزارت دفاع، جهاد کشوارزی و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ برگزار می‌شود و در سال گذشته 58000 نفر در این زمینه آموزش دیده‌اند .

مدیرکل بهزیستی استان ایلام درباره فعالیت دفتر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی اظهار کرد: در این دفتر 4 طرح مشارکت‌های دانش‌آموزی برای 60کلاس و 30 مدرسه، همیاران سلامت اجتماعی در 9 گروه، پایگاه‌های سلامت اجتماعی در 11 پایگاه و رصد آسیب‌های اجتماعی برای 4100 نفر برگزار شد .

فعالیت 14 مرکز اقامتی معتادان در ایلام

همتی در ادامه درباره فعالیت‌های دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد اظهار کرد: در این دفتر اجرای برنامه برای محلات اجتماع محور برای 33 محله شهری و 23 محله روستایی، پیشگیری از اعتیاد در محیط‌های نظامی، طرح خانه و مدرسه در مهدهای کودک ، مصون سازی خانواده‌های کودکان زیر سن دبستان در 7 مهد کودک و آماده‌سازی شغلی برای 360 نفر بهره‌مند از آموزش و بهره‌مندی 185 نفر از تسهیلات برگزار شده است .

وی تصریح کرد: 14 مرکز اقامتی برای پذیرش معتادان در استان فعال است که در سال گذشته 2619 نفر در مراکز درمانی پذیرش شده‌اند و 409 نفر شامل ماده 15 بودند و یارانه دریافت کردند و 79 نفر مشمول ماده 16 بودند و برای هر نفر 650 هزار تومان به مراکز درمان و نگهداری پرداخت شده است .

مدیرکل بهزیستی استان ایلام گفت: 4 تیم سیار نیز 160 نفر از معتادان را تحت پوشش قرار دادند.


.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: